Vodič za pranje rublja - za početnike!

U mnoštvu savjeta, „10 koraka“ i priručnika dostupnih u samo nekoliko klikova mišem, tu i tamo se dogodi da nitko ne priča o onim osnovnim koracima - a upravo oni mogu biti najbitniji! Zato smo ti u iduće 3 minute sastavili jednostavan vodič za pranje rublja - za početnike, ali i za one koji samo žele ponoviti gradivo i provjeriti svoje znanje. 

 

Kada pričamo o strojnom pranju rublja, dvije stvari koje prvo trebamo provjeriti da bismo znali kako dalje su:

  • boja tkanine
  • materijal tkanine

 

Odjeću je bitno razvrstavati po boji kako bismo prilikom pranja maksimalno izbjegli mogućnost prijenosa boje na druge tkanine: bijelu, šarenu i tamnu odjeću iz tog razloga peremo odvojeno.

 

Nakon što smo odjeću podijelili po boji, dobro je provjeriti materijal tkanine.

Ima li među tvojim odjevnim predmetima koji komad osjetljive tkanine poput svile, vune, viskoze, lana, poliestera ili poliamida? Svilena bluza, lanene hlače, vuneni džemper ili kupaći kostim od poliamida i poliestera, svi ovi komadi traže malo više naše pažnje kako bismo ih u izvornom stanju očuvali što duže. Osjetljivu odjeću potrebno je prati odvojeno: u slučaju strojnog pranja možeš odabrati program ručnog pranja odjeće, a također provjeri ima li tvoja perilica mogućnost biranja programa za osjetljivu tkaninu.

Osjetljivo rublje, pogotovo ako ga nema puno, možemo prati i ručno i na taj način uštedjeti energiju.

 

Nakon što smo odjeću podijelili po bojama i osjetljivu odjeću izdvojili od ostatka, možemo dalje! Tu nam u pomoć uskače slavna markica ušivena s unutrašnje strane odjevnog predmeta, koja je tu s itekako dobrim razlogom: ona nam govori kako se najbolje možemo brinuti o pojedinom komadu odjeće. Ako ti markica smeta, prije uklanjanja pokušaj zapamtiti osnovne podatke koji su na njoj navedeni.

 

 

Nakon što provjerimo materijal tkanine i najveću dopuštenu temperaturu pranja, možemo lako podesiti odgovarajući program pranja. Kako je svaka perilica malo drugačija, savjetujemo ti da istražiš koje sve programe tvoja perilica nudi. Programi koji su na većini perilica dostupni su: program za pamuk, program za lan i program za vunu, a postoje i dodatni programi poput eko programa (za manju potrošnju energije), programa za brzo pranje te programa za osjetljivo rublje (program ručnog pranja).

 

Sada kada imamo sve informacije i sigurno se približavamo kraju, preostalo nam je još samo pripremiti ekološki deterdžent i omekšivač. Poredak pretinaca za deterdžent i omekšivač može biti različit ovisno o modelu perilice, tako da prije upotrebe svakako provjeri uputstva za svoju perilicu.

Na tržištu postoji gotovo nepresušna ponuda raznih deterdženata i omekšivača za različite boje, materijale i stupnjeve zaprljanosti. Ipak, za efikasno pranje rublja u svom domu ne trebaš imati tri ili četiri komercijalna deterdženta, dovoljan ti je jedan!

Melli Eko linija za njegu rublja sadrži jedan univerzalni deterdžent i omekšivač i to je sve što ti treba. Doziramo ih različito, ovisno o načinu pranja i stupnju zaprljanosti. Osim što je cijela priča zbog toga jednostavnija, Eko linija je pažljivo osmišljena kako ne bi sadržavala štetne i nadražujuće sastojke, koji su prisutni u komercijalnim deterdžentima i omekšivačima. 

 

Ako te zanima više detalja o načinu korištenja i doziranja Eko linije, sve smo detaljno opisali u jednom od ranijih blog postova.

 

Preostalo je samo - upaliti perilicu i uživati u čistom i mirisnom rublju! Sretno pranje rublja ti želimo :) 

Leave a comment